Evelin Kori õppetunnid ettevõtluses: “Pärast mõõna tuleb tõus, raskused on ületamiseks, ideaalsust ei ole olemas ja iseennast tuleb hoida!”
Evelin Kori lõi juba 2016. aastal MTÜ Me hoolime Sinust, mis osutab erihoolekandeteenuseid. Seega inkubaatoriga liitumise hetkeks oli ettevõtluskogemust juba 8 aasta võrra kogunenud. Aga inkubaatorisse ei olegi ainult alustajad oodatud. Vahest on vaja arengutõuget või abi, et jõuda oma unistustele lähemale.
Kuidas jõudsid MTÜ loomiseni? Kas see sai alguse juhusest, vajadusest, unistusest — või millestki muust?
Enne tänase MTÜ loomist, kümmekond aastat tagasi tundsin end oma seni tehtud töödes ja ettevõtmistes ühel hetkel justkui paigal seisvat. Kõige pikem ettevõtmine 10 aastat FIE-na pidasin solaariumeid, ammendas end lõpuks ajaga, teine ettevõtlus lillepood ei toonud leiba lauale. Tegutsesin kaks aastat veel ühe MTÜ-ga korraldades erinevaid üritusi ja pakkudes käsitöö õpitubasid, kus ise tegevusi tegin, et pakkuda inimestele midagi huvitavat ja teistmoodi. Mu silmad küll särasid neid ettevõtmisi tehes kuid ometigi ei jäänud nad kestma. Töötasin lillepoodide ketis 5 aastat, pärast seda otsustasin teha kannapöörde ja valisin kandideerida sotsiaalvaldkonda tegevusjuhendajaks eakate hoolekandesse. Mõtlesin, et teen vahelduseks tööd nii, et midagi erilist mõtlema ei peaks ja teeniksin sissetuleku. Teadsin oma tugevusi, mul ei olnud kahtlust hakkama saamisel. Mõned aastad olin Paide eakate Päevakeskuse eestvedaja kui tuli uuesti tugev soov ise endale tööandjaks olla. Seekord juba sotsiaalvaldkonnas. Olen sellise natuuriga inimene, kes tahab palju tegutseda, koguaeg edasi liikuda, paigal püsimatu, sealjuures tahan alati töödel tulemusi näha.
Mõte oli teha MTÜ ja hakata iseendale tööandjaks, tegevusjuhendajaks erivajadustega inimestele (psüühhikahäre ja vaimupuue), keda igapäevaelus aitama hakata. Abistada poes käigul, õpetada riideid pesema, tube koristama, eelarvet planeerima, toetada arsti juures, pangas jne. Kellegi abistamine tundus töiseks tegevuseks olevat nii lihtne ja loomulik, milleks ei peaks ju üldse pingutama 😊. Eesmärk oli kokku saada abivajajaid 12, et tegevusjuhendajana tööd oleks. 2016. aastal saigi loodud MTÜ Me hoolime Sinust, mis suunatud erihoolekandeteenuseid osutama. Kõige suurem motivatsioon oli elus iseenda aega hakata planeerima. Ei olnud rohkem ambitsioone ega muid unistusi lisaks oli peas veel boonus mõte see, et töönädalates võiks reeded vabad olla. Võin kinnitada, et 9-ndat aastat MTÜ-d tehes on mõned reeded vabad ikka olnud ka.
Mis innustas sind liituma Kesk-Eesti ettevõtlusinkubaatoriga? Millised olid sinu ootused ning kuidas need on täitunud?
Inkubaator jõudis MTÜ-ni kaheksandal tegevusaastal. Arvan, et täpselt õigel ajal, sest üsna pikk ja ka konarlik tee koos parajate katsumusteraja ning kogemustega oli selleks ajaks ettevõtlusteekonnal juba tuldud. Eelnev aeg justkui valmistas ette uuteks väljakutseteks. Ettevõtlusinkubaatori ajaks oli jõudnud tekkida unistusi ja soove sotsiaalvaldkonnas edasi liikumiseks, ning tunnetus ja teadmine, et olen enese jaoks täpselt õiges “kohas”. Kogu vabaühenduse teekond on olnud üks suur, suur väljakutse kõige rohkem just iseendale. See töö pakub iseendale otsa vaatamist, enese sees otsimist ja leidmist, oma nõrkusega ja hirmudega võitlemist, sadu tunde mõtisklemist – juurdlemist, pisaraid ja valu, rõõmu ja enda üle naermistki. Olin aru saanud, et oma unistuste elluviimiseks vajan head tiimi ja arengu teekonnal tuge. Ma ei teadnud, kuidas see täpselt välja peaks nägema, kuid sain aru, et inkubatsioon on tugi, mis aitab minu ettevõttel jõuda lähemale minu unistusteni. Usaldan selles protsessis oma mentorit ja spetsialiste, kes kaasuvad sel teel.
Milliseid väärtuslikke kogemusi oled inkubatsiooniprotsessi jooksul saanud?
Eelinkubatsioonis sain läbida väga hea koolituse alustavale ettevõtjale. Mina küll alustav ettevõtja ei olnud, kuid sain endale väärt teadmisi ja kogemusi koolitajatelt, oma ala spetsialistidelt nagu näiteks finantsjuhtimine, raamatupidamine, turundus ja müük. Läbi eelinkubatsiooni sai paberile ka äriplaani mustand, mis on vajalik kokkuvõte sellest, mis unistustes minu peas seisis. Kui on vaid unistus, ei pruugi ilma plaanita liikumist tulla. Inkubatsioon on arengutugi, mis aitab minu ettevõtte arenguteekonnal minu unistusi käega katsutavamaks muuta. Pean oluliseks mentorlust, tuge kelle poole pöörduda küsimustes, mis mind ettevõtluses takistavad, milles puudub endal pädevus. Päris kõiges ei ole võimalik ise edukas olla. Mind aitab teadmine, et inkubatsioon on võimalus teha ARENGUHÜPET. Läbi inkubatsiooni on hea võimalus saada uusi tutvusi teiste ettevõtjatega – võrgustuda, samuti häid vajalikke koolitusi, millest õppida, kuulata teiste ettevõtjate kogemusi, silmaringi laiendada.
Milline hetk sinu vabaühenduse teel on seni olnud kõige üllatavam või õpetlikum? Mida see sulle andis või kuidas see sind mõjutas?
ÜLLATAV: Olen vabaühenduse teekonnal positiivselt üllatunud selles, et hakates kõndima sotsiaalvaldkonna ettevõtluses ei olnud mul selgeid teadmiseid, oskuseid selle tööga toimetulekul vaid ainult tahe iseendale tööandjaks hakata, oma aega ise planeerida ja AIDATA INIMESI. Ma ei vaevanud rohkem oma pead, mõte tundus nii selge, mida tegema pean. Sellest piisas, et luua MTÜ. Tundsin oma tugevusi, kuid nõrkuseid küll vähem. Käisin ka aasta koolis kvalifikatsiooni taotlemas. Ettevõte arenes aga kiiresti paari kolme aastaga planeeritust kordi suuremaks. 12 planeeritud teenuskohast sai peagi 49 teenuskohta. Teenused laienesid, peale erihoolekandeteenuste osutamise tuli teele ka raske – ja sügava puudega lapsehoiuteenus. MTÜ kasvas sotsiaalvaldkonna koostööpartneriks kolmele omavalitsusele. Iseendale tööandjaks olemine on jõudnud tänaseks 16 inimesele tööd pakkuvaks ettevõtteks. Üllatab, et TAHE OMA AEGA ISE PLANEERIDA AIDATES INIMESI tõukas tegutsema ettevõtlust, jättes tahaplaanile hirmud hakkama saamise ees. Päev päevalt tegutsedes õppisin valdkonda tundma, läbi kogemuse, mis on parim kool ja õpetaja! Tänaseks oma ettevõtluses mitmeid tunnustusi pälvinud (Järvamaa aasta 2023 parim vabaühendus, mitmeid Paide linna tunnustusi, aasta tegevusjuhendaja laureaat 2023)
ÕPETLIK: Ettevõtlus toob kõige rohkem pinnale kindlasti minu enda tugevused, aga peale selle ka nõrkused. Nõrkustega tuleb endal vaeva näha ja neile otsa vaadata, iseendaga tööd teha. SEE ON SUURIM VÄLJAKUTSE ETTEVÕTLUSES ISEENDALE! Keegi ei pühi minu nõrkusi käega ära. On tulnud tõdeda alla andmise hetki, tahet käega lüüa, kuid ikka on jätkunud jonni edasi minna. Olen jõudnud arvamuseni, et ettevõtlus pakub mulle parimat võimalust enesearengus, mis iga päev kasvatab mind tugevamaks läbi väikeste katsumuste, see on tegelikult suur kingitus elult endalt. Algusaastatel ei mõistnud seda nii nagu praegu. Nüüd saan aru, et minu elu ja töö on justkui üks ja sama rada, millel kõnnin, nende vahel ei ole piire. Mulle meeldib mu töö, mulle meeldib see elu, mida elan. Olen õnnelik. Mu töö pakub mulle nii palju rahulolu ja head tunnet, lisaks ka oma aega, mida saan planeerida.
Olen õppinud, et pärast mõõna tuleb tõus, raskused on ületamiseks, ideaalsust ei ole olemas ja iseennast tuleb hoida!!!! Muidu ei ole selles töös ka võimalik aitaja rollis olla.
Millise olulise nõuande annaksid inimesele, kes kaalub ettevõtliku MTÜ-ga alustamist? Miks pead just seda kõige olulisemaks?
Inimene, kes on enda sees jõudnud sinna punkti, kus kaalub alustada ettevõtlust. See on märk, et oled jõudnud ristteele. Nüüd on vaja julgust, et need tegevused ellu viia. Võin kinnitada, et minu kõige suurem hirm oli ebaõnnestuda. Hirm on see, mis takistab liikuma hakkamist ja mitte ainult liikuma hakkamist, vaid ka juba liikudes tuleb ette tihti seda tunnet. Erinevad hirmud räägivad peas “lugusid”, mis saavad tihti takistusteks oma soovide ja unistuste elluviimisel. Kui tunned enda südames ikkagi kripeldust ja väikest “närvikõdi” midagi ise luua, siis tee seda. ÄRA KARDA! Sa tegelikult ei tea, kuidas sul läheb. Usalda ennast, kui juba liigud ettevõtluses, saad järjest enam julgust ja oskuseid juurde. Ole aktiivne – selleks, et oma unistusi teostada on vaja uskuda selle teostumisesse, ära anna kergelt alla ja tea, et raskused on ületamiseks! Ettevõtlus on järjepidev õppetükk!
Kuidas näed oma ettevõtmist viie aasta pärast? Mida soovid selleks ajaks saavutada?
Ma näen viie aasta pärast ettevõtet, mis on omanäoline, osutab kindlalt väljakujunenud teenuseid, on innovatiivne sotsiaalne ettevõtlus, leidnud uuendusi, mida ellu viia, mida paremini teha. Pakkudes abivajajatele toetavaid lahendusi eluga hakkama saamisel. Näen, et ühingul on oluline roll maakonnas, panustades erivajadustega inimeste ja nende lähedaste heaolusse, on tugev koostööpartner riigile ja omavalitsustele. Omab sobilikku kinnisvara eesmärgipärasteks tegevusteks. MTÜ Me hoolime Sinust on viie aasta pärast ühing, mis näitab suunda kogukonnas erivajadustega inimeste hoolekandes!