Idu võrsub: Väikepruulijatele villija Hans Vaiksaar
Hans Vaiksaar on olnud terve oma elu ettevõtlik ning oma ettevõtte loomine oli talle kui asjade loomulik kulg. Kui küsida, et kes on Hansu eeskuju siis esimesena toob välja kohe oma vanemad, kes on teda koguaeg toetanud. Ettevõtlusest laiemalt on eeskujuks varasem tööandja, kus ta pikalt töötas. Suurelt globaalselt on pigem eeskujuks agile mindset liikumine.
Miks sa üldse ettevõttega alustasid? Kust see mõte tuli?
See oli loomulik asjade kulg, nii palju kui ma iseend tean, siis mulle meeldis alati midagi ise teha. Mul ei olnud ärkamist, pigem alati kuskil töötades püüdsin aru saada, kuidas äri toimib, et võtta kaasa midagi, mis mind minu teekonnal aitab.
Kust leidsid infot Kesk-Eesti ettevõtlusinkubaatori kohta? Või mis sind nendeni juhatas? Mis sulle siin kõige rohkem meeldib?
Sinna ma sattusin juhuslikult. Mul oli koostöö ühe pruulikojaga ja sealt kaudu kohtusin Olavi Israeliga ja hiljem sattusin nii ka inkusse. Sealt kaudu olen leidnud palju häid väärtuslikke kontakte, kellega koos brainstorminud mingeid ideid või saanud katsetada midagi.
Millised on olnud sinu ettevõtte kõige raskemad olukorrad, millest oled pidanud läbi tulema?
Kõige raskem on olnud inimeste värbamine, kindlasti top1 ja siis on kasvuraskused – on vaja arendada ja teha. Vanasti kulus arenduse peale miljon krooni ja täna ei ole 60 000 arendusse panna enam nagu midagi. Ja sealt ei pruugi toodet saadagi mida müüa. Alati natukene-natukene ja nii tundubki vahepeal, et teed ja teed aga mitte midagi valmis ei saa. Ma ei ole erinevaid toetusi kasutanud, natukene selline vanakooli koolitus on all, et uppumine on uppuja enda asi. Ja kui midagi on vaja ära teha, siis tuleb see ikkagi ise ära teha. Natuke raske on olnud ka nii. Meil on see, et saame kulutada täpselt nii palju kui teenime, kui me teenime liiga vähe, siis peame hakkama rohkem teenima. Meil on fail fast ehk kui asjad ei lenda turul siis me ei pea megalt sinna ressurssi panema. Püüan fail fast meetodi ja väikeste kuludega toote ära testida. Suurejooneliste ja pidulike boombangidega enam ei tegele.
Mis on läinud ülisuperhästi praeguse teekonna ajal?
Meil on üks uus tooteseeria on hästi õnnestunud mega lühikese ajaga. Meil on vastusurve villimine mis on tehnoloogiliselt väga keeruline ja huvitav asi. Hakkasime arendama seda eelmise aasta augustis, esimese masina müüsime novembris, deliveri tegime aprillis ja nüüd on järgmised müügid ootel. On olnud väga agressiivne toode.
Millised eesmärgid oled seadnud? Kuhu tahad oma ettevõttega jõuda? Mis on su unistus?
Ettevõte 10miljoniga maha müüa. Tahaks aasta käibeks saada 3-4milj, Selle saavutamiseks peame ühes kuus müüma kolm seadet, mis ei ole väga keeruline saavutada.
Tahame olla ka Euroopas tõsine purkivillijate seadmete pakkuja väikeettevõtetele.
Ja CO2 arendusega tahaks leida uusi turge – toidusektorist välja tulla.
Kas sul on mõni eeskuju, keda jälgid ja keda soovitad ka teistele alustavatele ettevõtjatele? Kes või mis sind innustab?
Minu eeskuju on kindlasti olnud minu vanemad hästi palju, sealt see tugi on tulnud hästi palju. Ettevõtlusest laiemalt on varasem tööandja, kus ma hästi kaua töötasin. Suurelt globaalselt on pigem eeskuju liikumine – agile mindset liigumine.
Eesmärkidena on Cannery OÜ seadnud, et soovivad aasta käibeks 3-4 miljonit saada, mille jaoks peaksid müüma ühes kuus kolm seadet. Pikas perspektiivis soovivad olla aga Euroopas tõsine villimisseadmete pakkuja väikeettevõtetele ning CO2 arendusega leida uusi turge, lisaks toidusektorile.